Stwardnienie rozsiane jako przyczyna stwierdzenia małżeństwa kościelnego - blog adwokata kościelnego - Poradnia Salomon

Stwardnienie rozsiane jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Wyniki badań klinicznych stwierdzają, iż stwardnienie rozsiane jest chorobą neurologiczną centralnego układu nerwowego. Dotyka ona bezpośrednio komórki nerwowe i może sprawiać poważne psychiczne i fizjologiczne zaburzenia u niektórych pacjentów. Głównymi psychicznymi skutkami tej choroby są zaburzenia poznawcze i emocjonalne. Zaburzenia poznawcze – objawiają się zanikiem (utratą) pamięci i poważnymi trudnościami z konstruktywnym myśleniem. Te zaburzenia mogą pozbawiać osobę chorą zdolności rozumowania, myślenia i podejmowania wyboru

 

Trudności osoby ze stwardnieniem rozsianym w budowaniu prawidłowej relacji małżeńskiej 

Zmiana w osobowości uniezdalnia osoby cierpiące na SM w pewnym zakresie ich wewnętrznego i międzyosobowego współżycia. W relacjach małżeńskich osoba taka może okazać się niezdolna do podjęcia podstawowych obowiązków małżeńskich tj. związków międzyosobowych (dobra małżonków i dobra dzieci). Jako doświadczeni adwokaci kościelni wielokrotnie spotykaliśmy się z procesem dowodowym w sprawie unieważnienia małżeństwa z powodu stwardnienia rozsianego.

 

Pomoc adwokata kościelnego – SM jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa

Trzeba uważnego badania w każdym indywidualnym przypadku, by z moralną pewnością stwierdzić, że niezdolność danej osoby była już w momencie ślubu. Każdy przypadek jest jedyny w swoim rodzaju i musi być dokładnie zbadany, by otrzymać obiektywną ekspertyzę. Postępowanie dowodowe pomoże osiągnąć sędziom moralną pewność, co do ważności lub nieważności zawartego małżeństwa.

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania, adwokat kościelny z Poradni Salomon, chętnie na nie odpowie. Zapraszamy do kontaktu!

 

Opr. na pdst. Ks. R. Sztychmiler i inni „Stwardnienie rozsiane a zdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich”

 

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami

ustawienia ciasteczek