Prawnik kanonista i jego rola w stwierdzeniu nieważności małżeństwa
Prawnik kanonista pomaga w unieważnieniu małżeństwa zawartego w kościele.
Kim jest prawnik kanonista?
Prawo kanoniczne zezwala, by funkcję adwokata kościelnego, czyli prawnika kanonisty, pełniły zarówno osoby duchowne, jak i świeckie, kobiety i mężczyźni. Podstawą wykształcenia takiej osoby są magisterskie studia z prawa kanonicznego i wybitna znajomość tej dziedziny. Zazwyczaj jest to katolik o wyjątkowych cechach moralnych i nienagannej opinii.
Zakres działań prawnika kanonisty
Wiele osób korzysta z pomocy prawników w bezpłatnych poradniach przy sądach biskupich na etapie przygotowań do procesu. Poradnie te zrzeszają księży prawników służących wsparciem merytorycznym.
Pomoc prawnika kanonisty jest przydatna już na etapie tworzenia skargi powodowej. Orientując się w terminologii prawa kanonicznego, adwokat potrafi właściwie zinterpretować skomplikowane sformułowania, skupić się na istotnych tytułach nieważności związku, dzięki niemu mamy w zasadzie pewność, że nasza skarga nie zostanie odrzucona z powodu braków i błędów już w pierwszym etapie procesu. Prawnik kanonista pomaga również w zbieraniu rzetelnych dowodów.
Jako, że proces kanoniczny odbywa się właściwie przy pomocy wymiany pism – adwokat może również w tej kwestii reprezentować nas w sądzie, odpowiadać przy pomocy repliki stronie przeciwnej i obrońcy węzła małżeńskiego, w razie potrzeby w naszym imieniu wniesie też apelację i odwoła się od wyroku.
Dowiedz się więcej – na czym polega współpraca prawnikiem kanonistą
Tagi: prawnik kanonista, zakres działań prawnika kanonisty, kim jest prawnik kanonista, pomoc prawnika kanonisty