Osobowość narcystyczna, a stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego - blog adwokata kościelnego Poradnia Salomon

Osobowość narcystyczna, a stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Osobowość narcystyczna charakteryzuje się przesadnym poczuciem wyjątkowości.
Osoba z tym zaburzeniem stale jest żądna władzy albo pieniędzy, ma również tendencje do wykorzystywania innych. Przejawia zachowania wybuchowe, jest niezdolna do empatii, mocno zapatrzona w siebie, nie dostrzega potrzeb innych. Narcyz wykorzystuje dla własnych celów dobrą wolę i naiwność otoczenia.

 

Osoba narcystyczna w związku małżeńskim

Typ osobowości narcystycznej może doprowadzić do tego, że osoba nie będzie w stanie tworzyć związku partnerskiego i spełniać obowiązków małżeńskich wskazanych w prawie kanonicznym, zwłaszcza w zakresie budowania relacji na zasadzie równości i szacunku.

Osoba narcystyczna lekceważy i oszukuje partnera, wykazuje się brakiem lojalności i jest niegodna zaufania. To z kolei może stać się przyczyną tzw. rozwodu kościelnego.

 

Zagadnienia istotne z punktu widzenia prawa kanonicznego

Istotny jest poziom zaburzenia. Lekkie dysfunkcje nie będą istotne z punktu widzenia prawa kanonicznego. Natomiast jeśli osoba boryka się z ciężkim zaburzeniem osobowości, może zaistnieć sytuacja, że małżeństwo zostanie uznane za nieważnie zawarte.

W sytuacji, gdy podejrzewają Państwo, że Wasze małżeństwo zostało nieważnie zawarte z powodu zaburzenia osobowości zapraszamy na konsultację z adwokatem kościelnym Poradni Rodzinnej Salomon.

Ocena tego artykułu: 
 
4 / 5  (liczba głosów: 3)

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami

ustawienia ciasteczek