Jakie są konsekwencje stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego zasadniczo daje możliwość ponownego zawarcia małżeństwa zarówno dla strony powodowej, jak i pozwanej. Faktycznie jednak z prawnego punktu widzenia sytuacja będzie wyglądała w ten sposób jakby strona zawierała ślub po raz pierwszy.
Pewność moralna podstawą stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego
Sędziowie orzekają tzw. rozwód kościelny, gdy posiadają tzw. pewność moralną. Tą pewność mogą uzyskać po ocenieniu dowodów i faktów zebranych w sprawie.
Jak wyjaśnia abp. Zenon Grocholewski:
|
Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego i co dalej?
Wraz z uzyskaniem stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego strony mają możliwość ponownego zawarcia małżeństwa w kościele katolickim. Ksiądz proboszcz dokonuje adnotacji w księgach parafialnych, że małżeństwo w skutek wyroku sądu kościelnego zostało uznane za nieważne.
Wyroki sądów kościelnych często zawierają klauzurę: „Strona (strony) nie mogą zawrzeć sakramentalnego małżeństwa, bez zgody właściwego ordynariusza miejsca (tj. biskupa diecezjalnego), po konsultacji z biegłym sądowym”. O tym, w jaki sposób można ją znieść warto przeczytać w tekście opublikowanym na blogu „Adwokat kościelny” Poradni Rodzinnej Salomon Czy po "rozwodzie kościelnym" można bez problemu wstąpić w nowy związek małżeński?.
W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do skontaktowania się z adwokatem kościelnym naszej Poradni Rodzinnej Salomon. Postaramy się wyjaśnić wszelkie kwestie, z którymi się Państwo do nas zgłoszą!