„Rozwody kościelne” u celebrytów w przestrzeni publicznej - niedopowiedzenia i przeinaczenia okiem adwokatów kościelnych

Gorący temat „rozwodu kościelnego” u celebrytów - oczami Adwokata Kościelnego

Często zdarza się, że media donoszą o drugim, a nawet trzecim małżeństwie sakramentalnym jakiejś znanej osoby. W takich momentach temat procesów kościelnych staje się gorący, a publiczne dyskusje pełne nieporozumień, szczególnie w kwestii nazewnictwa. Termin „rozwód kościelny” pojawia się często w artykułach, mimo że nie oddaje on istoty tego, co rzeczywiście dzieje się w sądach kościelnych. Na szczęście coraz częściej do komentowania tych spraw zapraszani są adwokaci kościelni, którzy tłumaczą, dlaczego w Kościele katolickim nie ma rozwodów.

TAJEMNICA PROCESOWA

Procesy kościelne osób znanych i mniej nieznanych łączy także to, że objęte są tajemnicą. Dokumenty, które wydaje sąd docierają tylko do stron – nie licząc wezwań na przesłuchania, ale to kwestie techniczne. Te naprawdę ważne dokumenty, takie jak pozew, uwagi obrońcy węzła czy sam wyrok z uzasadnieniem – trafiają tylko do rąk strony powodowej i pozwanej. Oni są także proszeni o zachowanie ich w poufności i niewykorzystywania do np. procesów cywilnych czy karnych. Pracowników sądu obowiązuje tajemnica. Zeznający w sprawie świadkowie także proszeni są o zachowanie tajemnicy. W trakcie publikacji akt – gdy strony mogą zapoznać się z materiałem dowodowym – nie mogą robić żadnych kopii, a jedynie odręczne notatki. Tu wyjątek stanowi adwokat, który ma prawo do repliki akt – ale i tak niektóre sądy w Polsce, tą poufność posuwają nawet do tego, że nie pozwalają adwokatom na zrobienie kopii. Nawet jeśli już adwokat ma kopie akt – to i tak nie może jej przekazać swojemu klientowi. Co więcej – decyzją sędziego niektóre dokumenty mogą by nawet utajnione przed stroną i tylko adwokat ma do nich dostęp – a jeśli nie ma w sprawie adwokata, to ze względu na prawo do obrony, taki adwokat powinien zostać stronie przyznany. Sąd kościelny ma na celu ochronę prywatności stron procesowych!

To karygodne, jak donoszą media, że dokumenty z procesu kościelnego Jacka Kurskiego ujrzały światło dzienne. Doprowadza to do podważenia zaufania do sądu. Uważamy, że ksiądz, który dostarczyła mediom te informacje, powinien ponieść poważne konsekwencje.

Umawianie spotkań we wszystkich miastach odbywa się przez sekretariat kancelarii. Do kontaktu zaprasza Pani Sylwia Juszczyk


 
nr telefonu:
536 700 777
 
godziny pracy sekretariatu:
pn-pt. 09.00-19.00
 
nr konta:
66 1950 0001 2006 0790 9049 0002

OSOBOWOŚĆ NARCYSTYCZNA - na czym polega?

Według doniesień procedura stwierdzenia nieważności małżeństwa  Jacka Kurskiego trwała cztery lata i „mimo że pozew został złożony przez Kurskiego, to rozwód orzeczono z jego winy. Świadkowie, którzy zeznawali w sprawie, zarzucili byłemu prezesowi TVP m.in. "apodyktyczność w relacjach z pozwaną, także w relacjach intymnych". Co więcej, biegła psycholożka stwierdziła "po stronie powoda istnienie zaburzeń osobowości w typie narcystycznym", co uniemożliwiało stworzenie związku opartego o "partnerstwo i wzajemną troskę".

Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju twierdzenia nie zostały jednoznacznie zweryfikowane i należy podchodzić do nich z dużą ostrożnością. Nie twierdzimy, że są one fałszywe, ale sugerujemy zachowanie dystansu wobec takich oskarżeń. Co warto jednak podkreślić, to fakt, że osobowość narcystyczna to jedno z częściej występujących zaburzeń osobowości, które może znacząco wpływać na zdolność do realizacji zobowiązań małżeńskich. Narcyzm objawia się między innymi nadmiernym poczuciem własnej wartości, potrzebą uznania i uwielbienia ze strony innych, a także trudnościami w budowaniu zdrowych, równoważnych relacji.

Więcej na temat cech osobowości narcystycznej i jej potencjalnego wpływu na relacje małżeńskie omawiamy w najnowszym odcinku podcastu pt. „Kanony według Salomona”, do którego link znajdą Państwo poniżej.

ZAKAZ ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA

Podczas procesu może okazać się, że jedna lub obydwie strony są trwale niezdolne do zawarcia małżeństwa. Wówczas, do wyroku orzekającego nieważność zawartego przez nie małżeństwa, może zostać dołączona klauzula, zabraniająca wstępowania w nowy związek małżeński. Taka klauzula oznacza, że strona lub strony, które są nią związane, nie mogą zawrzeć nowego małżeństwa bez wymaganej prawem zgody właściwego ordynariusza lub trybunału. Dołączenie do wyroku klauzuli zakazującej zawarcie małżeństwa jest uzasadnione gdy istnieje przypuszczenie, że okoliczności, które stanowiły podstawę nieważności małżeństwa za pierwszym razem, będą mogły także stanowić przyczynę nieważności kolejnego związku.

Należy pamiętać o tym, że osobowość podlega procesowi dojrzewania. Stąd uwarunkowania, które towarzyszyły przy zawieraniu pierwszego małżeństwa, mogą różnić się od tych, jakie stanowią podstawę do zawarcia kolejnego. Klauzula dołączona do wyroku stanowi zobowiązanie dla władzy kościelnej do dokładnego przeanalizowania tych właśnie uwarunkowań i wyrażenia, bądź odmowy wyrażenia zgody, na zawarcie małżeństwa kościelnego.

Podkreślić należy, że nałożenie na stronę klauzuli nie ma charakteru unieważniającego małżeństwo. Wynika to z kan. 1077 § 2 Kodeksu Prawa Kanoniczego, w którym ustawodawca stanowi, że tylko najwyższa władza kościelna może dodać klauzulę unieważniającą małżeństwo. Klauzula ustanowiona przez sąd kościelny, czy ordynariusza, nie wpływa na ważność związku małżeńskiego. Uchylenie klauzuli nie jest wobec tego elementem koniecznym do ważnego zawarcia nowego małżeństwa, a jedynie elementem koniecznym do jego godziwego zawarcia.

UCHYLENIE KLAUZULI ZAKAZUJĄCEJ ZAWARCIA NOWEGO MAŁŻEŃSTWA

Aby zdjąć klauzulę zakazu zawarcia nowego małżeństwa, osoba zainteresowana musi rozpocząć proces od złożenia formalnego wniosku do właściwego organu kościelnego. Kolejne kroki obejmują:

  • Rozmowę w sądzie kościelnym: Po przyjęciu wniosku wnioskodawca jest zapraszany na spotkanie z sędzią oraz notariuszem. Spotkanie ma charakter osobisty, a jego celem jest weryfikacja obecnego stanu psychicznego oraz ocena postępów ewentualnego leczenia, jeśli było wcześniej zalecane.
  • Badanie przez biegłego psychologa: Kolejnym etapem jest przeprowadzenie badania przez sądowego biegłego psychologa. Ekspert analizuje stan zdrowia psychicznego wnioskodawcy, oceniając jego zdolność do podjęcia i realizacji istotnych obowiązków małżeńskich, takich jak budowanie trwałej więzi oraz wypełnianie zobowiązań wobec współmałżonka.
  • Wydanie opinii psychologicznej: Na podstawie przeprowadzonego badania biegły przygotowuje opinię. Jeżeli opinia wykluczy istnienie zaburzeń uniemożliwiających funkcjonowanie w małżeństwie, staje się kluczowym dokumentem w dalszym rozpatrywaniu wniosku.
  • Decyzję sądu kościelnego: Po pozytywnym zakończeniu rozmowy i analizie opinii psychologicznej sąd kościelny podejmuje decyzję o uchyleniu klauzuli. Jeżeli wszystkie wymagania zostaną spełnione, wydawany jest dekret uchylający zakaz, co umożliwia zawarcie nowego związku małżeńskiego w Kościele katolickim.

Cała procedura ma na celu zapewnienie, że osoba wnioskująca o uchylenie klauzuli jest zdolna do pełnienia małżeńskich obowiązków w sposób zgodny z zasadami Kościoła.

Po więcej wiadomości na temat gorącego tematu „rozwodu kościelnego” u celebrytów zapraszamy na nasz kanał na YouTube, na Facebooka oraz Spotify, gdzie 5 grudnia będzie poświęcony temu zagadnieniu najnowszy odcinek Podcastu!

 

Nikt jeszcze nie ocenił tego artykułu

Oceń artykuł

‹ wróć

Skontaktuj się z nami

ustawienia ciasteczek