Czym warto kierować się przy wyborze adwokata kościelnego?
Wybór adwokata kościelnego, niezależnie od miasta (w Łodzi, Częstochowie, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie), jest bardzo ważny w kontekście przebiegu kościelnego procesu małżeńskiego potocznie (chociaż niewłaściwie) nazywanego rozwodem kościelnym. Jak znaleźć wśród wielu prawników skutecznego kanonistę? Przy wyborze adwokata należy kierować się cechami, którymi powinien wyróżniać się dobry pełnomocnik. Adwokat winien pamiętać, że reprezentuje interes klienta, ale jednocześnie nie może się z nim identyfikować, szczególnie emocjonalnie. Pozwala to zachować fachowość i profesjonalizm.
Dobry adwokat kościelny - wskazówki dot. wyboru
Adwokat kościelny powinien odznaczać się biegłością w zakresie prawa kanonicznego i kreatywnością w doborze odpowiednich środków prawnych, by skutecznie działać na rzecz klienta. Istotne jest, aby dążył do jego osiągnięcia zgodnie z zasadami etyki adwokackiej, m. in. nie naruszając prawdy.
Dobry adwokat kościelny to także osoba doświadczona, wykazująca wielość przeprowadzonych procesów, potrafiąca przewidywać. Same studia z zakresu prawa i prawa kanonicznego mogą nie wystarczyć, szczególnie w sprawach nietypowych i złożonych. Warto skorzystać z pomocy adwokata, który charakteryzuje się solidnością, dokładnością i rzeczowością, a przy tym jest komunikatywny i pozytywnie nastawiony do współpracy z klientem.
Rekomendowane jest korzystanie z kompleksowej pomocy adwokata, a nie tylko w zakresie napisania skargi powodowej (pismo rozpoczynające proces). Skierowanie wniosku do Trybunału to dopiero pierwszy krok w sprawie, a na wyrok ma wpływ każda czynność w toku postępowania. Adwokat kościelny pomoże m.in. w przygotowaniu się do zeznań, sporządzi właściwe uwagi w odniesieniu do akt sprawy, napisze głos obrończy. Pisma te często powinny mieć określony charakter, spełniać swój cel, co sprawia, że pomoc prawnika jest niezbędna.
Kancelaria prawa kanonicznego (Poradnia Salomon)
Ile kosztuje adwokat kościelny?
Adwokat za świadczone usługi powinien pobierać rozsądne wynagrodzenie. Wykonuje trudne zadania, za które ponosi odpowiedzialność, a więc kwota otrzymywana od klienta musi być adekwatna do włożonego wysiłku i czasu pracy. Adwokat powinien również uwzględniać sytuację materialną klienta.
Porównując ceny rynkowe za oferowaną pomoc, należy brać pod uwagę kwalifikacje adwokata, doświadczenie zawodowe (ilość poprowadzonych procesów), a przede wszystkim zakres proponowanej pomocy (jedno pismo czy kompleksowa usługa).