Czy zdrada może być przyczyną stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego?
Małżonkowie przyrzekają sobie w dniu ślubu wierność aż do śmierci. Powszechnie wiadomo jednak, że czasem łamią tą zobowiązanie i dopuszczają się zdrady np. 5 lat po zawarciu związku małżeńskiego. Zagadnienie to z moralnego punktu widzenia jest oczywiście naganne, nie może jednak stanowić podstawy do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego. W takiej sytuacji - jeżeli nie ma możliwości powrotu do siebie małżonków – kościół dopuszcza instytucję separacji, ale małżeństwo stron jest ważne i nie mają one możliwości ponownego zawarcia ślubu kościelnego.
Kiedy zdrada jest przyczyną tzw. rozwodu kościelnego?
Jednak zdarza się, że wszelkie okoliczności z punktu widzenia prawa kościelnego, wskazują, że małżeństwo jest nieważne, a udowodniona zdrada pomaga to wykazać. Ma to miejsce wówczas, gdy kobieta lub mężczyzna wstępująca w związek małżeński, wyklucza małżeńską wierność. Wykluczenie wierności ma miejsce wówczas, gdy choćby jedna ze stron stanowczo i z wewnętrznym przekonaniem rezerwuje sobie prawo do swobodnego współżycia z innymi partnerami niż przyszły mąż, zakłada to już przed ślubem i będąc w związku małżeńskim faktycznie zdradza małżonka. Dla sądu kościelnego istotne będzie m.in. jaki styl życia prowadziła osoba niewierna, czy miała skłonność do przygód miłosnych, czy była wierna w okresie narzeczeństwa, czy przyzna się, że w małżeństwie chciała kontaktów w innymi partnerami. Wnikliwa analiza konkretnego przypadku może przynieść wiedzę o tym, czy faktycznie małżeństwo zostało nieważnie zawarte z powodu zdrady.
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje małżeństwo zostało nieważnie zawarte z tego właśnie powodu - skontaktuj się z Poradnią Salomon.
Klaudia Król, pracuje w Poradni Salomon
klaudia_krol@vp.pl